Kostka brukowa wokół domu – co warto wiedzieć?

Kostka brukowa na podjeździe, czy też ciągach komunikacyjnych stała się niemal standardem. Jest nie tylko praktyczna, ale również estetyczna pod względem wizualnym. Czy jej ułożenie jest drogie?

Jak wybrać kostkę brukową?

Mogłoby się wydawać, że wybór kostki brukowej nie stanowi żadnego wyzwania. Nic bardziej mylnego. Na rynku znajdziemy wiele wzorów, rozmiarów, a nawet kolorów. Osoby, które nie posiadają doświadczenia mogą mieć niemały problemem z podjęciem dobrej decyzji. Przed zakupem należy uwzględnić kilka podstawowych parametrów, takich jak m.in. na jakiej nawierzchni zostanie ułożona kostka, a także w jakim miejscu. Niektóre obszary posesji są bardziej narażone na zniszczenia. Mowa tutaj np. o podjeździe, po którym kilka razy dziennie przejeżdża samochód.
To, jaką kostkę brukową wybierzemy będzie warunkować trwałość stworzonego pokrycia nawierzchni. Jeśli zrobimy to nieprawidłowo, to znacznie skrócimy okres jej eksploatacji. W przypadku chodników, czy też ścieżek ogrodowych można postawić na tradycyjną, niezbyt grubą kostkę. Nie sprawdzi się ona na podjeździe, gdyż już po kilku miesiącach mogą pojawić się nierówności, czy też wgłębienia. Przesadna oszczędność może wygenerować naprawdę wysokie koszty.

Podstawowe parametry

Jak wyżej wspomniano kostka brukowa ma być przede wszystkim trwała oraz żywotna. Zwykle jest to inwestycja na długie lata, więc warto dołożyć wszelkich starań, aby nawierzchnia pozostała w perfekcyjnym stanie przez cały okres eksploatacji. Ponadto liczą się takie parametry, jak m.in. odporność na ścieranie, wytrzymałość, czy też nasiąkliwość. Wszystko to będzie wpływało na komfort codziennego użytkowania. Dużo zależy od tego, na jakim terenie będzie układana kostka. Dobre parametry użytkowe powinny być postawione na pierwszym miejscu. Oczywiście nie bez znaczenia jest również wygląd wizualny, który powinien być spójny z całą aranżacją przestrzeni wokół domu. W tym temacie wszystko zależy od gustu oraz indywidualnych preferencji. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wiadomym jest, że cena również odgrywa ogromną rolę. Jeśli planujemy położyć kostkę na sporym obszarze, to będzie nas to trochę kosztować. Zwykle w takiej sytuacje kierujemy się zasadą „im taniej tym lepiej”. Jest to błędne myślenie, które finalnie może przysporzyć nam wyłącznie samych problemów. Nie chodzi o to, aby kupować najdroższą kostkę brukową dostępną na rynku, gdyż to również jest bez sensu. Istotnym jest, aby wybrać taką, której jakość będzie na zadowalającym poziomie. Jeśli nie posiadamy w tym temacie dostatecznej wiedzy, to powinniśmy poprosić o pomoc profesjonalistów.

układanie kostki brukowej

Kostka przemysłowa czy szlachetna?

Do najpopularniejszych rodzajów kostki brukowej należy kostka przemysłowa. Jest ona chyba najczęściej spotykana, a zarazem ekonomiczna w zakupie. Swoim kształtem przypomina zwykły szary prostokąt, chociaż spotyka się również kostki w kształcie podwójnej litery T. Z taką nawierzchnią spotkał się chyba każdy. Można zauważyć ją w parkach, czy też na parkingach. Będzie dobrą opcją, jeśli chcemy pokryć dużą powierzchnię. Być może nie prezentuje się ona zbyt oryginalnie, jednak jest relatywnie tania, a także uniwersalna.
Kostka brukowa szlachetna jest zdecydowanie o wiele bardziej efektowna. Jest to doskonały wybór, jeśli zależy nam na wysokich walorach estetycznych. Dzięki rozmaitym procesom technologicznym możliwe jest uzyskanie kostki o różnorodnych kształtach, czy też kolorach. Modyfikacje bardzo często poprawiają również walory użytkowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że cena szlachetnej kostki brukowej jest wyższa, niż standardowej.

Brukarstwo – ceny

Położenie kostki brukowej wcale nie musi być drogie. Istotnym jest, by wybrać przedsiębiorstwo, które cieszy się pozytywną opinią wśród klientów. Warto zapoznać się ze zdjęciami przykładowych prac, aby ocenić poczucie estetyki danych fachowców. Oczywiście na pierwszym miejscu należy postawić rzetelność, uczciwość oraz profesjonalizm.
Z pewnością znajdziemy osobę, która położy nam kostkę za „pół darmo”. Jedno jest pewne – taka usługa w większości przypadków mija się z celem. Podłoże może zostać niedostatecznie przygotowane, a materiały użyte do pracy pewnie są słabej jakości.
Wyspecjalizowana firma brukarska każdy projekt wycenia indywidualnie. Koszt zależy głównie od powierzchni układanej nawierzchni; pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie terenu (m.in. wyrównanie oraz ubicie podłoża), czy też długość układanego krawężnika. Materiały możemy dostarczyć samodzielnie, ale wiele firm organizuje je we własnym zakresie. Wybór należy do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *