Z czego zrobić zadaszenie tarasu?

Taras jest doskonałym miejscem na spędzanie wolnego czasu w okresie letnim i wiosennym. Dzięki zadaszeniu urokiem tarasu możemy cieszyć się przez cały rok.

Zadaszenie tarasu – z czego je zrobić?

Zadaszenie tarasu umożliwia nam cieszenie się czasem wolnym spędzonym na świeżym powietrzu przez cały rok. Nawet, gdy temperatury są nieco niższe, spożywanie posiłków, czy też odpoczynek na tarasie jest czystą przyjemnością. Na zewnątrz pogoda może nawet nie być zbyt sprzyjająca – deszcz, intensywne słońce lub śnieg – jednak dzięki zadaszeniu możliwe jest w dalszym ciągu spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Ochroni nas ono przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, będzie również stanowić doskonałą protekcję dla wykończenia tarasowej podłogi, co pozwoli nam dłużej utrzymać ją w bardzo dobrym stanie. Z czego zrobić zadaszenie tarasu? Ciekawe zadaszenia tarasu na stronie a tu przedstawimy najpopularniejsze materiały do ich wykonania.

Niezbędne podłoże

Jeśli chcemy postawić taras na miejscu, gdzie znajduje się w chwili obecnej goła ziemia, to konieczne będzie ustanowienie w planowanym miejscu odpowiedniego podłoża. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykonanie takiego podłoża z płyty betonowej, którą wykańcza się następnie np. płytkami ceramicznymi lub drewnem. Aby możliwe było wylanie betonu niezbędna będzie również podbudowa o grubości około 20 cm. Do jej skonstruowania używa się żwiru lub tłucznia. W przypadku, gdy taras będzie miał powierzchnię większą niż 4 m2 zaleca się również wykonanie zbrojenia w postaci prętów metalowych.

Innym bardzo dobrym rodzajem podłoża – które idealnie nadaje się do położenia kostki lub płyty kamiennej – jest podsypka piaskowa. W miejscu, gdzie ma znajdować się taras, wybiera się urodzajną glebę, i w tak powstałe żłobienia wprowadza się żwir lub tłuczeń.

Podłoże zrobione. I co dalej?

Podłoże zostało już wykonane. Konieczny będzie teraz wybór odpowiedniego materiału na zadaszenie tarasu. Możliwości jest w tym przypadku naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie – dachówka, drewno, stal – lub też bardziej nowoczesne – markizy, poliwęglany, szkło. Typ i materiał zadaszenia należy dobierać w taki sposób, aby było ono spójne z architekturą budynku i nie powodowało zaburzenia jego bryły.

Stałe zadaszenie tarasu nie jest małym wydatkiem, dlatego całą koncepcję warto jest dobrze przemyśleć. Zarówno pod względem architektury budynku, trwałości tworzywa, z którego będzie ono wykonane, a także jego funkcjonalności. Warto pamiętać również o tym, aby zadaszenie tarasu nie spowodowało zbytniego zacienienia pomieszczenia z nim sąsiadującego.

Poliwęglan

Zadaszenie z poliwęglanu będzie idealne dla osób, które cenią sobie minimalistyczne rozwiązania i nowoczesne formy. Doskonale sprawdzi się ono na tarasach budynków o współczesnej architekturze. Daszek wykonany z drewna, którego wnęki wypełnione są płytami poliwęglanowymi będzie świetnie przepuszczał światło, co nie będzie prowadzić do nadmiernego zacienienia pomieszczenia, które łączy się z tarasem, a jednocześnie będzie stanowić niezawodną ochronę przed deszczem. Dzięki poliwęglanowi będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem nawet w bardziej pochmurne i deszczowe dni. Poliwęglan jest odporny na szeroki zakres temperatur, dlatego wykonany z niego dach będzie służył nam przez wiele lat.

Szkło

Szkło w połączeniu ze stelażem aluminiowym jest również doskonałym rozwiązaniem jako zadaszenie tarasu. Prezentuje się niezwykle elegancko i współgra estetycznie z wieloma typami stylów architektonicznych w budownictwie jednorodzinnym. Do tworzenia szklanego zadaszenia wykorzystuje się bezpieczne materiały typu float. Warto jest dopasować kolorystykę stelażu do elewacji budynku, a także zadbać o wykonanie odpływu. Aby zapewnić sobie częściową ochronę przed słońcem, na zadaszeniu można umieścić rośliny lub też zdecydować się na szkło dymione lub białe.

Drewno

Zadaszenie wykonane całkowicie z drewna będzie sprawdzać się nie we wszystkich typach budynków. Skomponuje się bardzo dobrze z innymi materiałami naturalnymi. Takimi, jak kamień, szkło, czy oczywiście drewno. Choć niezwykle istotny będzie tutaj dobór zarówno kolorystyki drewna, jak i projekt samego kształtu zadaszenia. Drewno będzie również doskonałe, gdy chcemy ocieplić nieco wizerunek naszego domu. Z drewna możemy wykonać różne zadaszenia, np. typu gont, wióry lub po prostu zwyczajne deski. Przy wybraniu tego materiału na wykonanie zadaszenia tarasu nie możemy zapomnieć o właściwej impregnacji. Zarówno przed wilgocią, jak i słońcem.

Blachodachówki

Jednym z najprostszych rozwiązań jest wykonanie zadaszenia tarasu z tego samego materiału co cały dach. Czyli dla przykładu blachodachówek. Dzięki temu uzyskujemy spójny wygląd całego budynku, a resztki materiału możemy wykorzystać w praktyczny sposób. Konieczne będzie tutaj jednak wyłożenie podbitki. Warto również pamiętać, że blachodachówka nie będzie przepuszczać światła słonecznego, co może doprowadzić do dużego zacienienia pomieszczenia sąsiadującego z tarasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *